Samorząd Gminy Sochaczew, przekazał Komendzie Powiatowej Policji w Sochaczewie opaski odblaskowe

W związku z dużym zagrożeniem wypadkami drogowymi z udziałem pieszych na terenie Gminy. Samorząd Gminy Sochaczew zakupił i przekazał opaski odblaskowe policjantom Ruchu Drogowego z KPP Sochaczew, w celu promowania bezpieczeństwa wśród niechronionych mieszkańców gminy Sochaczew, w ramach działań „Widoczny na Drodze – Bezpieczny po Zmroku”.   

Kto ma obowiązek noszenia odblasków?                 

Prawo o ruchu drogowym wprowadza obowiązek posiadania elementów odblaskowych dla wszystkich pieszych, niezależnie od wieku, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Obowiązek ten nie dotyczy pieszych poruszających się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, chodników, czy w strefie zamieszkania.

Odblaski ratujące życie

Przepisy nakazujące noszenie odblasków poza terenem zabudowanym mają na celu ograniczenie liczby wypadków z udziałem pieszych. Kierowca, który wcześniej zobaczy pieszego, ma więcej czasu na reakcje aby ominąć, wyprzedzić czy zahamować.  

Pieszy po zmroku staje się zauważalny dla kierującego dopiero z odległości około 40 metrów, jeśli jednak posiada odblask odległość ta zwiększa się do około 150 metrów. Dając tym samym odpowiedni czas na reakcję, aby nie doszło do tragedii.

Kara za brak odblasku w terenie nie zabudowanym

Policja od 31 sierpnia 2014 roku, ma prawo ukarać każdego pieszego poruszającego się poza obszarem zabudowanym, po zmroku bez odblasku umieszczonego w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu,  mandatem nawet do 500 zł.

Źródło wpisu:
Urząd Gminy Sochaczew
www.gmina.e-sochaczew.pl