Spotkanie mieszkanek z Kożuszek-Parcel z okazji Dnia Kobiet

Już po raz trzeci udało się - z powodzeniem zorganizować spotkanie z okazji Dnia Kobiet mieszkanek wsi Kożuszki Parcel w gminie Sochaczew. Tym razem panie, a niektórym z nich towarzyszyli mężowie, spotkały się w Jezioranach - u Elżbiety i Dariusza Zborowskich oraz ich córki Magdy – oczywiście w Kożuszkach.

Przy kawie, słodkim poczęstunku i lampce wina w sobotnie popołudnie, 10 marca w Jezioranach spotkało się około 50 osób. To doskonała okazja do integracji lokalnego środowiska – podkreślali zgodnie uczestnicy. Poprzednie, podobne spotkania z okazji Dnia Kobiet odbywały się również w Kożuszkach, ale w „Leśnym Uroczysku”. By tym razem zorganizować spotkanie w innym miejscu zaproponowała Elżbieta Maciejska, sołtys wsi, która zaprosiła oprócz mieszkanek także panów, ale i lokalnych włodarzy, wśród których byli Mirosław Orliński, wójt gminy wraz z Czesławem Ćwiklińskim, przewodniczącym Rady Gminy i sekretarz gminy - Elżbieta Kowalczyk. Panowie przyjechali z życzeniami i tulipanami dla każdej z pań.

Zebranych przywitała sołtys wsi, Elżbieta Maciejska, która też poprowadziła całe spotkanie. Były konkursy z nagrodami, czytano humorystyczne teksty, panowie zaśpiewali paniom „sto lat”. Nie zabrakło też słodyczy ufundowanych przez firmę Mars Polska. Foldery o powiecie sochaczewskim dla każdego przekazała Anna Syperek. A w tym roku dodatkową atrakcją był występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Feliksowie. Zespół z muzycznym show pod nazwą „Chłopi” wystąpił w składzie: Oskar Czarnecki, Patryk Sobala, Eryk Zdanowski, Bartek Sałaciński i Michał Borek. Zarówno wójt, jak i przewodniczący Rady Gminy nie kryli zdumienia i zadowolenia, że mieszkańcom udaje się już kolejny raz w tak dużym gronie spotykać i integrować, co w dzisiejszych czasach – przy zabieganiu i licznych obowiązków, wcale nie jest takie proste. Być może inne wsie w gminie pójdą za tym przykładem i też zorganizują u coś takiego u siebie. W imieniu zebranych podziękowania dla państwa Zborowskich za przyjęcie i ugoszczenie mieszkańców złożyły Dorota Borek, radna gminy Sochaczew i Anna Syperek z rady sołeckiej.

Spotkanie mieszkanek Kożuszek trwało dość długo, do późnych godzin…. i upłynęło w miłej, przyjaznej integracyjnej atmosferze. Najmłodszą z uczestniczek spotkania była 8-miesięczna Jagódka, której głośne i gwarne towarzystwo w ogóle nie przeszkadzało i czuła się bardzo dobrze w towarzystwie, trochę starszych sąsiadek. Nie było końca rozmowom, którym towarzyszyło dużo dobrego humoru, śmiechu i radości. Niektórzy już umawiali się na kolejne spotkanie, inni wymieniali się kontaktami.

Niestety, położenie wsi, którą dzielą i droga krajowa i tory kolejowe a do tego brak ogólnodostępnego miejsca do spotkań, powoduje, że mieszkańcy, zwłaszcza ci nowi, nie znają się. A ci, którzy mieszkają tu od kilkudziesięciu lat, nie wiedzą co słychać u dalszych sąsiadów. A wieś się rozrasta, przybywa nowych domostw, których jest już ponad 130. Niektórzy znają się z widzenia, kojarzą z różnych miejsc, a nie wiedzą, że mieszkają w jednej wsi. Stąd tego typu spotkania jak najbardziej pozwalają zacieśnić sąsiedzkie więzi i stworzyć małą zżytą lokalną społeczność. Tak więc dobre tradycje trzeba kontynuować i spotykać się choćby raz do roku, przy okazji Dnia Kobiet, bo jak widać, są ku temu chęci.

 Warto też nadmienić, że dwa dni wcześniej, w czwartek 8 marca z inicjatywy Doroty Borek podobne spotkanie odbyło się dla mieszkanek wsi Feliksów i Zosin – także w gminie Sochaczew. Panie, które przybyły wraz z panami, spotkały się przy kawie i własnych domowych wypiekach w budynku remizy OSP w Feliksowie. Tu też „Chłopi” dali swój występ artystyczny a kawę paniom podawali strażacy. Panie odwiedził także wójt Mirosław Orliński, który także przyjechał z życzeniami i kwiatami dla pań. W spotkaniu wzięła udział także zaproszona Elżbieta Kowalczyk, sekretarz gminy. – Do zorganizowania takiego Dnia Kobiet zainspirowały mnie, nie ukrywam, spotkania mieszkanek Kożuszek. Przy kawie i cieście można było porozmawiać, pośmiać się i miło spędzić czas. To spotkanie nie mogłoby się odbyć gdyby nie pomoc sołtysów wsi Feliksów i Zosin, strażaków, którzy użyczyli sam salę, ale i pomogli przy pracach organizacyjnych. Zaangażowały się też w pomoc same mieszkanki, które zadbały o słodką oprawę spotkania. Chciałabym też podziękować panu Janowi Pachowiakowi z GS Samopomoc Chłopska w Sochaczewie za przekazane słodkie produkty spożywcze. Mam nadzieję, że tym sposobem i w tych wsiach zainicjowaliśmy spotkania integrujące lokalną społeczność – mówi Dorota Borek, radna gminy Sochaczew.

Anna Syperek

Źródło wpisu:
Urząd Gminy Sochaczew
www.gmina.e-sochaczew.pl

Pozostałe zdjęcia: