Co dalej ze schroniskiem "Azorek" i potrzebami mieszkańców z nimi sąsiadujących?

W środę 22 sierpnia w urzędzie gminy Sochaczew odbyło się spotkanie z panem Michałem Wiśniewskim z zespołu „Ich troje”, który jednocześnie zobligował się być mediatorem w sprawie przyszłości miejskiego schroniska „Azorek” znajdującego się w Kożuszkach Parcel na terenie gminy Sochaczew.

W spotkaniu, oprócz władz gminnych – wójta i całej rady gminy uczestniczyli pan Piotr Osiecki – burmistrz miasta Sochaczew i p. Sylwester Kaczmarek – przewodniczący rady miasta.

Pan Michał Wiśniewski z wielkim entuzjazmem i wrażliwością na potrzeby innych wcielił się w rolę mediatora, podkreślając troskę o los zwierząt ze schroniska. A zarazem ucieszył Go fakt, że wszyscy włączają się  do rozmów przy wspólnym stole.

Nie jest to temat łatwy, ani prosty zważywszy, że prowizorka jaką było przeniesienie miejskiego schroniska z miasta na teren gminy trwa już 20 lat. Jest to poważny problem, ale na pewno nie chcemy go pogłębiać, tylko ważne jest aby znaleźć rozwiązania, które zadowolą wszystkich zainteresowanych.

Wszyscy są jednak zgodni, że powinno się przeanalizować wszystkie możliwości prowadzące do celu w myśl zasady wójta i rady gminy, że „ZGODA BUDUJE – NIEZGODA RUJNUJE.

Na pewno jednym z rozwiązań będzie zawarcie międzygminnego porozumienia  gmin i miasta powiatu sochaczewskiego w sprawie uruchomienia wspólnego schroniska (przypomnijmy, że w 2006r. powstał projekt koncepcyjny budowy międzygminnego schroniska pod nazwą „Centrum Edukacji humanitarnej i Ekologicznej w Sochaczewie” dla gmin powiatu sochaczewskiego.)

Sprawa lokalizacji międzygminnego schroniska jest do przedyskutowania przez wszystkich zainteresowanych. Wspólnie winniśmy się zastanowić gdzie wybrać taką lokalizację na terenie powiatu sochaczewskiego, która uzyska  wymagane zgody, zarówno lokalowe, sanitarne, weterynaryjne i znajdzie akceptację społeczną, a zarazem pomieści wszystkie bezpańskie psy z miasta i 7 sochaczewskich gmin, tak aby zwierzęta miały zagwarantowane bezpieczeństwo i dobrą przyszłość i nie musiały być lokowane w innych schroniskach na terenie kraju, tak jak jest obecnie.

Pan M. Wiśniewski przedstawił również stanowisko wojewody mazowieckiego pana Zdzisława Sipiery, który zaoferował się włączyć do rozmów i pomóc osiągnąć konsensus w tej sprawie. Ponadto, zaproponował następne spotkanie bezpośrednio z mieszkańcami wsi Kożuszki Parcel, którzy stanowią ostatnie ogniwo aby przejść ze słów do czynu.

Takie spotkanie odbędzie się w najbliższym czasie w urzędzie gminy Sochaczew o czym Państwa powiadomimy.

Źródło wpisu:
eSochaczew
www.gmina.e-sochaczew.pl

Pozostałe zdjęcia: